دریاچه های مهم ایران

مجموعه: ایران, جغرافیا, دریا ها و دریاچه های ایران تعداد بازدید: 465
دریاچه های مهم ایران

مطالبی در مورد چند دریاچه و باتلاق ایران:

دریاچه نمک

دریاچه نمک:

این دریاچه با نام های مختلفی مانند دریاچه نمک کاشان، دریاچه نمک قم، دریاچه قم، دریاچه آران و دریاچه مسیله نیز نامیده شده است که از شمال به دشت ورامین و سیاه کوه و از جنوب به کوه های جنوب قم محدود می شود.

طول و عرض آن به ترتیب 80 و 30 کیلومتر و مساحت تقریبی آن 2400 کیلومتر مربع است. میزان شوری بسیار بالای این دریاچه به دلیل وجود لایه های نمک در زمین های اطراف و املاح زیادی است که به وسیله رودخانه ها وارد آن می شود، که در تابستان به دلیل تبخیر زیاد لایه های نمک رور آن به وجود می آید.

 

دریاچه حوض سلطان

دریاچه حوض سلطان:

این دریاچه فرورفتگی نامتقارنی به مساحت تقریبی 330 کیلومتر مربع را در شمال شهرستان قم و شمال غربی دریاچه نمک تشکیل می دهد .

در واقع دریاچه حوض سلطان یا دریاچه شاهی از دو چاله جدا از هم به نام های حوض سلطان و حوض مره تشکیل شده است.

دریاچه بختگان

دریاچه بختگان:

دریاچه بختگان به صورت فرو رفتگی بلنو و کشیده ای به طول تقریبی 100 کیلومتر و 2000 کیلومتر مربع مساحت در غرب شهرستان نی ریز  در فارس واقع شده و از رود کر و آبراه های فصلی سیراب می شود.

دریاچه کوچک طشک با وسعت تقریبی 800 کیلومتر مربع در شمال غربی دریاچه بختگان قرار دارد و با تنگه باریکی در بخش غربی به آن متصل می شود و جزیره نرگس از پهنه های خشکی درون آن است.

دریاچه هامون

دریاچه هامون:

این دریاچه بزرگترین حوزه دریاچه ای در شرق ایران است و در درشت سیتان قرار دارد. وسعت آن حدود 1800 کیلومتر مربع و به عمق متوسط آن در فصل پر آبی پنچ متر است. 

این دریاچه سه حوضچه اصلی به نام پوزک،صابری و هیرمند را که در موقع کم آبی از هم مجزا و در ایام پر آبی به هم متصل می شوند، دربر می گیرد که از رودخانه هیرمند(هلمند) سیراب شوند .

درسال های اخیر مهمترین شریان حیاتی هامون یعنی رودخانه هیرمند از سوس افغان ها به وسیله سد کجکی قطع شده است و این دریاچه بی نظیر به پهنه ایی خشک تبدیل شده است که در نتیجه حیات را در سیستان در معرض خطر قرار  داده است.

 

 

جازموریان

جازموریان:

جازموریان در جنوب استان کرمان با مساحت 3300 کیلومتر مربع قرار دارد که از رودخانه های هلیل رود با منابع آبی هزار و لاله زار و جبال بارز و رود بمپور تغذیه می کند.

 

دریاچه مهار لو

دریاچه مهار لو:

این دریاچه در 18 کیلومتری شرق شیراز است. گرچه سیلاب های رودخانه و چشمه های آب آن را تامین می کنند، ولی بسیار شور است و از نمک آن در صنایع غدایی و پتروشیمی استفاده می شود

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دریاچه های مهم ایران”

قالب تفریحی