زیبا ترین آبشار های ایران

مجموعه: ایران, جغرافیا, معروف ترین آبشار های ایران تعداد بازدید: 388
زیبا ترین آبشار های ایران

زیباترین آبشار های ایران

مطالبی درمورد زیباترین آبشار های ایران:

 

آبشار کبودوال:

آبشار کبودوال در نزدیکی شهرستان علی آباد کتول یکی از زیباترین آبشار ها و تنها آبشار خزه ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم تفریح های استان گلستان است.


 

آبشار بلوکان:

آبشار بلوکان در شهرستان میانه قرار دارد. این آبشار در شمال روستای بلوکان و در مسیر رودخانه ای به همین نام قرار دارد که از کوه های بزغش سرچشمه گرفته و به رودخانه شهر چایی می پیوندد. شهر چایی، خود با پیوستن به قزل اوزن به دریای خزر سرازیر می شود.


 

آبشار آسیاب خرابه:

آبشار آسیاب خرابه یکی از مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است. این آبشار به علت وجود ویرانه های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. راه دسترسی به این آبشار از جاده مرزی جلفا در همجوار رودخانه ارس می گذرد. ارتفاع اصلی آسیاب خرابه حدود 10 متر و مساحت محوطه آن 200 متر مربع است.


 

آبشار شاهاندشت:

آبشار شاهاندشت بزرگترین آبشار استان مازندران است و جزو آثار طبیعی ملی کشور محسوب می شود. این آبشار در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر 96 جاده هراز و در 65 کیلومتری شهر آمل قرار گرفته است.


 

آبشار سمیرم:

آبشار سمیرم در پنج کیلومتری شرق سمیرم واقع در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار گرفته است. این آبشار گاهی، البته به ندرت، ارتفاعی بیش از 70 متر پیدا می کند. آب آبشار از چشمه ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه میگیرد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و عظیم به بیرون می جهد. پای آبشار فضای سبز وسیعی احداث شده است.


 

آبشار لاتون:

آبشار لاتون در استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون 105  متر است که به لحاظ بلندی ، مرتفع ترین آبشار گیلان و همچنین ایران به حساب می آید.


 

آبشار آب شفید الیگودرز:

آب سفید الیگودرز یکی از آبشار های استان لرستان است. این آبشار در دامنه کوه های زاگرس و در کنار کوه های بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته است. ارتفاع آبشار 70 متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود 8 متر است. این آبشار به رود، رودبار لرستان می پیوندد و سرانجام به رود دز می ریزد.


 

آبشار شوی:

آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته کوه های زاگرس واقع است.ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است. آب آن پس از عبور از کوه ها و دره ها، به رود دز در شهر دزفول در استان خوزستان می ریزد. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به عنوان آبشار دوم شوی یاد می شود.


 

آبشار وارک:

آبشار وارک نیز در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشار های کشور است. فاصله این آبشار تا خرم آباد حدود 60 کیلومتر است. سرچشمه آبشار وارک یک صخره سنگی است که پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد.


 

آبشار نوژیان:

آبشار نوژیان یکی از دیگر از مرتفع ترین آبشار های ایران است که در استان لرستان واقه شده است. این آبشار در 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد دارای ارتفاعی حدود 95 متر و عرض تاج آن نیز 5 متر است.


 

آبشار یخی:

آبشار یخی آبشاری است در ارتفاع 5100 متری از جبهه جنوبی کوه دماوند. ارتفاع این آّشار بین 7 تا 12 متر اعلام شده و به جز مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می شود، در سایر زمان ها یخ زده است. برخی از آبشار های دیگر ایران در فصل زمستان یخ می زنند که به خاطر سلولت دسترسی به آن ها تبدیل به جاذبه ای برای گردشگران و یخ نوردان می شوند.


 

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زیبا ترین آبشار های ایران”

قالب تفریحی