سازمان ها و پیمان های مهم سیاسی و اقتصادی

مجموعه: تاریخ معاصر, جهان باستان, سازمان ها و پیمان های مهم تعداد بازدید: 465
سازمان ها و پیمان های مهم سیاسی و اقتصادی

 

سازمان های و پیمان های مهم سیاسی و اقتصادی:

آ.اس.آن (ASN)

پیمان اقتصادی کشور های جنوب شرقی آسیا است که با حمایت آمریکا در ظاهر در جهت توسعه اقتصادی کشور های جنوب شرقی آسیا به وجود آمده است، اعضای این اتحاد عبارت اند از: اندونزی، مالزی، فلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی.


اتحادیه عرب:

در سال 1945 با شرکت کشور های اردن، سوریه، عراق، عربستان، مصر، یمن، تشکیل شد. مرکز آن در قاهره بود و هدف از این اتحاد، جلوگیری از ایجاد کشور رژیم صهیونیستی بود، بعد از اخراج مصر به دلیل پیمان کمپ دیوید مقر این اتحادیه به تونس منتقل شد و تعداد اعضای آن نیز بیشتر شد.


اوپک:

سازمان کشور های صادر کننده نفت، مقر آن در وین و اعضا آن، ایران ، عربستان، عراق، کویت، قطر، امارات، اندونزی، گابن، نیجریه، لیبی، الجزایر، ونزوئلا، اکوادور، می باشد.


جامعه اقتصادی اروپا:

بعد از جنگ جهانی دوم به پیشنهاد آمریکا جهت کمک به کشور های اروپایی در سال 1948 در پاریس تشکیل شد، اکثر کشور های اروپایی عضو آن هستند و واحد پول مشترکی به نام یورو دارند.


جنبش عدم تعهد:

اعضا عدم تعهد نه وابسته به ناتو می باشد و نه به ورشو که در سال 1955 در اندونزی پایه گذاری شد، ایران در سال 1979 به عضویت این سازمان درآمد، در سال 2012 ایران میزبان این اجلاس بود که با حضور 120 کشور برگزار شد.


سازمان وحدت آفریقا:

این سازمان با هدف همکاری های مشترک اقتصادی و سیاسی بین کشور های آفریقایی تشکیل شد و به غیر از کشور آفریقایی جنوبی تمام کشور های این قاره در آن حضور دارند، مرکز این سازمان در آدیس آبابا مرکز اتیوپی قرار دارد.


سالت:

هدف این انعقاد این پیماد مذاکرات سران شوروی و آمریکا جهت محدود ساختن سلاح های هسته ایی بود. اولین دور این مذاکرات پس از بحران کوبا در 1963 میلادی انجام شد.


سنتو:

این پیمان بین کشور های ایران، ترکیه، انگلستان، پاکستان، با نظرات آمریکا بسته شد و هدف آن جلوگیری از نفوذ کمونیسم بود که با انقلاب 1357 ، ایران رسما این پیمان خارج گردید.


سیتو:

هدف آن همبستگی نظامی کشور های جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه است. اعضای آن عبارت اند از: استرالیا، نیوزلند، تایلند، فلیپین، پاکستان، فرانسه، آمریکا.


شورای همکاری خلیج فارس:

پیمان مشترک دفاعی کشور های حاشیه خلیج فارس است که در جریان جنگ تحمیلی در 1981 منعقد گردید و اعضای آن عبارت اند از: عربستان، کویت، قطر، امارات، بحرین، عمان


کومکن:

این سازمان با حمایت شوروی به وسیله کشور های اروپای شرقی تشکیل شد تا در جهت پیشرفت اقتصاد و صنعت کشور های عضو با هم همکاری نمایند که با فروپاشی شوروی این سازمان در سال 1992 منحل گردید.


کمپ دیوید:

پیمان  سه جانبه رژیم صهیونیستی ، مصر و آمریکا در محلی به همین نام در آمریکا در 1979 بود که به موجب آن مصر رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت.


ناتو:

سازمان نظامی آتلانتیک شمالی است که به منظور محدود کردن توسعه کمونیسم و گسترش سیطره نظامی آمریکا به وجود آمده است، اعضای آن عبارت اند از: آمریکا، انگلستان، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، کانادا، ایسلند، پرتغال، دانمارک، ایتالیا، نروژ، ایتالیا، آلمان، ترکیه، یونان، فرانسه، (در سال 1966 کناره گیری کرد) چک، مجارستان، رومانی، لهستان.


D8:

شامل کشور اسلامی ایران، ترکیه، نیجریه، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، می باشد هدف آن همکاری های اقتصادی و سیاسی بین این کشور ها است.


ورشو:

پیمان نظامی شوروی و کشور های بلوک شرق اروپا که در 1955 در پایتخت لهستان (ورشو) پایه گذاری شد، مرکز آن در مسکو و اعضای آن عبرات اند از : شوروی، آلمان شرقی، لهستان، چکسلواکی، بلغارستان، رومانی، آلبانی، (در سال 1861 مناره گیری کرد) این اتحادیه بعد از اتحاد دو آلمان و فروپاشی شوروی منحل شد.


مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سازمان ها و پیمان های مهم سیاسی و اقتصادی”

قالب تفریحی