سلسله آل زیار + عکس

مجموعه: آل زیار, شرخ مختصری از ایران در سلسله های مختلف تعداد بازدید: 198
سلسله آل زیار + عکس

“سلسله آل زیار”

 


 

سلسله آل زیار + عکس:

 

 

شناخت کامل سلسله آل زیار و نام بنیانگذار اصلی ایشان:

 

یکی از سلسله های نسبتا کوچک ایران که در فاصله زمانی و مکانی دولت علویان طبرستان، سامانیان خراسان و بویهیان مرکز و جنوب و غرب ایران شکل گرفت، سلسله زیاری بود. مرداویچ بن زیار بنیانگذار سلسله آل زیار بود و مدعی بود که از یک خاندان سلطنتی پیش از اسلام گیلان ریشه می گیرد.


قلمرو و گسترش سلسه آل زیار:

 

قلمرو حکومت مرداویچ علاوه برمازندران و قسمتی از گیلان ، به شهر های ری ، قم ، کرج ، ابهر و بالاخره همدان رسید و حتی سپاه خودرا به حدود دینور نیز فرستاد ؛ مرداویچ اصفهان را فتح کرد و قصد حمله به بغداد را داشت.


کشته شدن بنیانگذار ایشان:

 

مرداویچ می خواست اصفهان را پایتخت خود قرار دهد . او به علت تحقیرات و ظلم هایی که بر ترکان اعمال کرده بود وموجبات کینه توزی ترکان را فراهم نمود تا اینکه به دست غلامان ترک در حمام کشته شد..


اسامی پادشاهان آل زیار:

 

در میان اسامی خاندان زیاری و حتی فرماندهان آن ها ، کمتر به نام اسلامی بر می خوریم و بیشتر آن ها اسامی کهن پارسی داشتند. با این حال، سکه هایی که بر جای مانده از وشمگیر، مانند سایر سکه های آن عهد، آیاتی از قرآن را بر روی خود دارد.


ساقط شدن و نام آخرین پادشاه سلسله آل زیار:

 

قابوس بن وشمگیر ملقب به شمس المعالی معروف ترین فرد این سلسله می باشد و آرامگاه وی در گنبد کاووس است، آل زیار توسط غزنویان از بین رفتند و آخرین پادشاه  آن ها آل زیار جهان شاه بن کیکاوس بود.


 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلسله آل زیار + عکس”

قالب تفریحی