سلسله آل مامون + عکس

مجموعه: آل مامون تعداد بازدید: 94
سلسله آل مامون + عکس

“سلسله آل مامون”

 


 

سلسله آل مامون + عکس:

 

 

شناخت سلسله مامونیان:

 

آل مامون ، سلسله ای از فرمانروایان محلی خوارزم بودند که از حدود 385 تا 408 ق بر این ولایت فرمانروایی داشتند. مرکز حکومتشان شهر (گرگانج) یا (جرجانیه) بود.


استقلال درونی آل مامون:

 

آل مامون یا مامونیان، در آغاز مطیع سامانیان بودند و پس از سقوط این سلسله ، اندک زمانی به گونه مستقل فرمان راندند و پس از قدرت یافتن غزنویان ، زیر سلطه محمود غزنویی در آمدند.


شناخت بنیانگذار سلسله آل مامون:

 

نخستین فرد شناخته شده از این دودمان ، (ابو علی مامون بن محمد خوارزمشاه) بود. وی به دنبال توسعه شهر گرگانج و تثبیت موقعیت آن به عنوان منزل نهایی کاروان های رهسپار به سوی مناطق جنوبی روسیه ، آغاز به کشور گشایی کرد.


گسترش محدوده جغرافیایی قلمرو آل مامون:

 

ابوعلی مامون توانست سراسر ولایت خوارزم را به تصرف خود دربیاورد و نام خوارزمشاه را که عنوان قدیمی فرمانروایان خوارزم بود بر خاندان خود نهاد. فرمانروایان آل مامون توجه خاصی به فضل و دانش داشتند و به رغم کوتاهی دوران حکومت ، دربار آنان گرگانج، مرکز دانشمندان بزرگ آن روزگار بود، آن ها اهل فضل بودند.


معماری در دوره مامونیان:

 

مامونیان به هنرهای دیگر از جمله معماری نیز علاقه داشتند ، از بناهایی که آنان در شهر “گرگانج” ایجاد کردند ؛ یکی کاخ مامون بود که نزدیک دروازه حجاج قرار داشت. دروازه این کاخ در سراسر خراسان مانند نداشت.


آثار های به جا مانده از مامونیان:

 

از دیگر آثار بر جای مانده مامونیان ، باید از مناره ای نام برد که در میان ویرانه های گرگانج کهنه دیده می شود. این مناره در 401 ق 1010 توسط ابو العباس مامون خوارزمشاه ساخته شده است.


 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلسله آل مامون + عکس”

قالب تفریحی