سینما و تئاتر را بیشتر بشناسید (دانستنی)

مجموعه: رکوردداران جشواره فیلم فجر, هنر تعداد بازدید: 208
سینما و تئاتر را بیشتر بشناسید (دانستنی)

” سینما و تئاتر را بیشتر بشناسید(دانستنی) “

 


 

سینما و تئاتر را بیشتر بشناسید (دانستنی) :

 

 

تئاتر چیست:

 

تئاتر را می توان نوعی از اولین هنرهای رایج ( که به صورت کاملا ابتدایی در قالب نمایش های گروهی برای اجرای برخی آئین های سنتی) میان انسان ها دانست.


تئاتر در یونان باستان:

 

یونانیان قدیم را می توان از اولین پایه گذاران هنر تئاتر دانست. ابتدا تئاتر جنبه مذهبی و سنتی داشت که با گذشت زمان تکامل یافت. در زمان اسکندر مقدونی علاوه بر حرکات نمایشی،  موسیقی، رقص نیز هم وارد تئاتر شد و با استقبال بسیار زیادی رو به رو گردید.


تئاتر در ایران:

 

در ایران قدمت تئاتر به زمان پارت ها و ساسانیان بر می گردد که به صورت اجرای حرکات جنگی و رقص و سرود وجود داشت. بعد از جنگ ها نوحه و مرثیه خوانی و شبیه سازی وارد تئاتر ایران شد و شاخه ای به نام تعزیه خوانی رونق گرفت این کار در وصف ائمه اطهار (ع) هستند.


تئاتر در عصر صفویه:

 

در عصر صفویه و قاجار تئاتر رونق گرفت و در زمان ناصرالدین شاه محلی برای نمایش به همت مزین الدوله برای سیصد نفر دارالفنون تاسیس شد. در اواخر قاجاریه نیز اولین شرکت نمایشی به نام فرهنگ و سپس تئاتر ملی ایجاد گردید.


سینما چیست:

 

اما سینما از قدمت کمتری برخوردار است. اولین فیلم (سینما) توسط برادران لومیر اختراع و به ثبت رسید. به این صورت که در 1895 دسامبر دستگاهی را به راه انداختند که سینماتوگراف نام داشت.


دستگاه سینما:

 

این دستگاه پیچیده عکس های متحرک را نشان می داد. لومیر یا چرخاندن دستک، عکس های متحرک را روی پرده ای سفید به نمایش گذاشتند. آن ها مردم آن کشور را با این استقبال پاریسی ها از سینماتوگراف، نمایندگتنی به کشور های مختلف فرستادند.


پرده سینما:

 

در سال 1928 اولین فیلم ناطق سینما به وسیله کمپانی برادران “وارنر” به نام (خواننده جاز) روی پرده آمد.


دانستنی سینما:

 

از سال 1927 جایزه ای به نام اسکار برای بهترین های این صنعت برگزار می شود. اولین اسکار در 1927 به فیلم “بال ها” محصول استودیو پارامونت داده شد و اولین هنرپیشگان برنده اسکار امیل یانینس و ژانت گینور بودند.


 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سینما و تئاتر را بیشتر بشناسید (دانستنی)”

قالب تفریحی