غار های معروف جهان

مجموعه: جغرافیا, غارهای معروف جهان تعداد بازدید: 1336
غار های معروف جهان

غارهای معروف جهان:

غار آگدقلک

1.غار آگدقلک:

در قصبه ای به همین نام در شمال مجارستان واقع شده است و دارای استالاگمیت های بزرگی است و طول آن حدود 5 مایل است.

غار آلتامیا

2.غار آلتامیا:

نزدیک ساندان تو، در اسپانیا که روی دیوار و سقف آن تصاویر حیوانات نقاشی شده و از آثار عصر حجر است.

غار آبی

3.غار بلوگروتو (غار آبی) :

در جزیره کاپری ایتالیا است، این غار به واسطه وجود موج دائمی در سنگ های آهکی به وجود آمده و اکنون نصف آن را آب فرا گرفته است، و چون ساحل به تدریج درون آب می رود، نور آبی غار از یک سوراخ که در زیر آب واقع شده می تابد و فضای غار را روشن می کند، این غار یکی از نواحی جذب گردشگران است، و قایقرانان با محاسبه مدت زمان جذر و مد آب، جهانگردان را به درون غار می برند، هنگام مد دهانه غار بسته می شود و هنگام جذر دهانه غار نمایان می شود.

غار کالسباد

4.غار کالسباد:

در جنوب شرقی نیومکزیک واقع است و بزرگترین راهروی زیر زمینی است که تاکنون کشف شده است.

غار یخی

5.غار یخی:

نزدیک دوب سینا ، در چکسلواکی است و به سبب وجد بلور های یخی زیبا در آن مورد توجه مهم قرار گرفته است.

غار کنت

6.غار کنت:

نزدیک تورکوامی انگلستان است که منبع مناسبی برای کسب اطلاعات بسیار در مورد انسان عصر پالئولتیک است.

غار ماموت

7.غار ماموت:

غار سنگ آهکی است که درکنتاکی مرکزی در امریکا  است، قطر دهانه آن 16 کیلومتر است، ولی حداقل 241/5 کیلومتر طول معبر های نا منظم زیرزمینی آن در سطوح مختلف است و حرارت هوای آن متجاوز از 120 درجه سانتیگراد است.

غار پوستوژنا

8.غار پوستوژنا (پرستومیا):

نزدیک پوستامیا، در آلپ های ژولیان، حدود 40 کیلومتری شمال باختری بندر تریست قرار دارد که بزرگترین غار دارنده استالاگمیت در اروپا است، رود پیوک در بخش هایی از آن جریان دارد.

غار آواز خوان

9.غار آواز خوان:

در ایسلند، این غار از جنس مواد مذاب آتشفشانی است و نام خود را از انعکاس صدای کسانی گرفته که در آن آواز می خوانند.

غار علی صدر

10.غار علی صدر:

در 60 کیلومتری شمال غربی همدان در کوه های سوباشی است، دهانه غار در ارتفاع پایین تر از سطح کوه قرار دارد، این غار دارای رسوبات استالاگمیت قابل رویت در سقف و دیوار ها است، محوطه غار دالان های پیچ  در پیچ و دهلیز های متعددی دارد، از مجموعه رشته آب ها، دریاچه عظیمی در غار ایجاد شده اند، دریاچه عظیمی در غار ایجاد شده ، آب این غار بسیار زلال است، و تمام کانال ها و دریاچه این غار بازگشته اند، این غار یکی از جاذبه های گردشگری ایران و همدان است.

غار وباندوت

11.غار وباندوت :

در جنوب ایالت ایندیانا در آمریکای مرکزی است ، جنس این غار از آهک بوده و معبر های آن دارای پنج سطوح می باشد و یکی از بزرگترین غار های آمریکای شمالی است، در این غار کوهی به ارتفاع 40 متر وجود دارد که یکی از کوه های بزرگ زیرزمینی است.

غار ویتومو گلوروم

12.غار ویتومو گلوروم:

واقع در شمال جزیره نیوزلند ، یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می رود، یکی از دلایل زیبای خیره کننده این غار، وجود تعداد بسیار زیادی کرم شب تاب است که منحصرا در نیوزلند یافت می شود، این کرم ها برای جذب حشرات کوچک جهت تغذیه، از خود نور ساطع می کنند و در شب ، منظره ایی حیرت انگیز می آفرینند. تماشای این غار در شب ، هنگامی که تعداد بی شماری کرم به سقف و دیوار های غار آویزان می شوند و به نور افشانی می پردازند، مناظر بدیعی ایجاد می کند که شاید هیچگاه از یاد گردشگرانی که با قایق درغار به گشت و گذار مشغول هستند، پاک نشود.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “غار های معروف جهان”

قالب تفریحی